Процедурата по избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" трябва да приключи в рамките на една година. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на изслушването си в парламента за АЕЦ „Белене.
Още: "Да кажем не на поръчковото правосъдие и политическото брокерство": Нов протест срещу Пеевски
Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС
По думите ѝ в процедурата ще бъде дадена възможност за участие и на друг вид инвеститори, които желаят да придобият миноритарен дял или индустриални консуматори, които желаят да сключат договор за изкупуване на ел. енергията от АЕЦ.
Министър Петкова обясни, че в хода на реализацията на АЕЦ „Белене“ трябва да бъдат изключени всякакви промени в дизайна на проекта по отношение на безопасността.
Тя обърна внимание, че централата трябва да бъде реализирана с наличното оборудване.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
Сред условията са българската страна да има правото на блокираща квота, и българските и местни компании да могат да участват в реализацията на проекта, обясни Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
"Поставили сме и условие, което също считаме за много важно – да се даде възможност българския бизнес да вземе участие при изпълнението на дейностите по проекта като по-нататък сме посочили какъв процент на такова участие би бил оценен най-високо – ако предложат на наши компании над 30% участие на български компании в реализацията на проекта като дейности, които трябва да бъдат извършени."
Тя разкри още че прегледът и оценката на представен финансов модел ще бъде сред темите, по които ще бъдат водени преговори.
"От гледна точка на стойността на проекта, стойността, която сме поставили като максимална е до 10 млрд. евро. Максимален срок за реализация на проекта - до 10 години като сме посочили ясно какво би било оценено от комисията с най-висока стойност.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Най-високо би било оценено такова предложение или такъв финансов модел, който е със стойност на проекта под 9 млрд. евро и срок за реализация до 8 години. Това е реалистично, защото проектът е в много напреднала фаза притежаваме площадка, оборудването и са на лице предпоставки за реализация под 10 години", допълни още тя.